LIGHTING / Table lamps / Table lamp 5806005
*
nr 580 6005
TABLE LAMP
Lenght: ()
Funkis, metall, (liten buckla)
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:37:35
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 21:06:48
1
150 kr
27/4 15:42:06
2
150 kr
27/4 15:42:39
2
200 kr
27/4 15:49:08
2
250 kr
27/4 18:29:41
1
250 kr
27/4 18:31:10
1
300 kr
27/4 18:32:35
2
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:22
-
9104 TABLE LAMP
ceramics. Height: 110 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 18:17
-
9141 TABLE LAMP
China, fd perukstock, porcelain. Height: 61 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 18:22
-
8307 TABLE LAMP
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sweden. Height: 62..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:07
-
9051 TABLE LAMP
florarl dekor, bemålad matll. Height: 32 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 20:03
-
9047 TABLE LAMPS
2 pcs, Kai Lange, Fog & Mørup, Royal Copenhagen, D..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:40
*
TABLE LAMP
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6005
TABLE LAMP
Lenght: ()
Funkis, metall, (liten buckla)
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/4 21:06:48 | 1 | 150 kr |
27/4 15:42:06 | 2 | 150 kr |
27/4 15:42:39 | 2 | 200 kr |
27/4 15:49:08 | 2 | 250 kr |
27/4 18:29:41 | 1 | 250 kr |
27/4 18:31:10 | 1 | 300 kr |
27/4 18:32:35 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:22 -
9104 TABLE LAMP
ceramics. Height: 110 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 18:17 -
9141 TABLE LAMP
China, fd perukstock, porcelain. Height: 61 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 18:22
-
8307 TABLE LAMP
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sweden. Height: 62..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:07 -
9051 TABLE LAMP
florarl dekor, bemålad matll. Height: 32 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 20:03 -
9047 TABLE LAMPS
2 pcs, Kai Lange, Fog & Mørup, Royal Copenhagen, D..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:40